Az imádság képeken

Az imádság képeken
2026. június 11.
Az imádság sokszínűségét mutatta meg a Pápai Református Kollégium Gimnáziuma és a Pápai Református Teológiai Akadémia közös fotópályázata, amelynek eredményhirdetését és kiállításmegnyitóját a teológián tartották. A rendezvényen nemcsak a díjazott alkotásokat ismerték el, hanem bemutatták azt a hat új festményt is, amelyek ezentúl az intézmény tanácstermét díszítik.…

Az imádság sokszínűségét mutatta meg a Pápai Református Kollégium Gimnáziuma és a Pápai Református Teológiai Akadémia közös fotópályázata, amelynek eredményhirdetését és kiállításmegnyitóját a teológián tartották. A rendezvényen nemcsak a díjazott alkotásokat ismerték el, hanem bemutatták azt a hat új festményt is, amelyek ezentúl az intézmény tanácstermét díszítik.

Az idei pályázat a Magyarországi Református Egyház 2026-os tematikus évéhez kapcsolódott, amelynek középpontjában az imádság áll. A szervezők olyan fotókat vártak, amelyek valamilyen módon az imádságot, annak hangulatát vagy szimbolikáját jelenítik meg. A pályázatot nemcsak a gimnázium és a teológia oktatói, hallgatói számára hirdették meg, hanem a város lakói előtt is megnyitották.

A felhívásra a kiállíthatónál több alkotás érkezett. A pályázók legfeljebb három képet küldhettek be, a zsűri végül több mint húsz fotót válogatott a tárlatra. Az értékelők - Balla Ibolya, Adorján Zoltán, Nikolausz Krisztián és Schmidt Orsolya - ezúttal nem hagyományos helyezésekben gondolkodtak. - Nagyon nehéz volt az értékelés, mert nagyon eltérő képek érkeztek. Ezért idén nem volt első, második vagy harmadik helyezett, hanem négy különleges alkotást emeltünk ki - fogalmazott dr. Balla ibolya rektor.

A pályaművek többsége a természet és az épített környezet világából merített ihletet. A fotósok sokszor szimbolikus képekkel próbálták megragadni az imádság lényegét. Dr. Balla Ibolya személyes kedvencei közé sorolta a „Kőbe zárt ima” című alkotást, amely egymásra helyezett, díszített köveken keresztül jeleníti meg az imádság különleges, a hétköznapokból kiemelkedő jellegét.

Az eredményhirdetésen Nikolausz Krisztián fotóművész gondolatait Schmidt Orsolya tolmácsolta. Kiemelte, hogy az imádság témája rendkívül sokféleképpen jelenhet meg a fotográfiában: egy zarándokút lépéseiben, a teremtett világ szépségében vagy akár a fény és árnyék játékában.

A zsűri végül négy alkotást részesített elismerésben. A PRTA díját Kerpel Péter József „Beléd kapaszkodom világ világossága”, Boros Zita „Lélek szárnyai” és Ruttmayer-Kajtár Szilvia „Transzcendens” című fotója kapta. A gimnázium díját szintén Boros Zita nyerte el, „Kőbe zárt ima” című alkotásával.

A fotókiállítás megnyitóját követően a vendégek a Teológia tanácstermébe is betekinthettek, ahol bemutatták Robozné Erődi Ildikó festőművész hat új alkotását. A művek a teológia épületét kívülről és belülről, valamint a református intézményrendszer több meghatározó helyszínét - köztük a gimnáziumot, az Ótemplomot és az Újtemplomot - örökítik meg.

A festmények ezentúl a tanácstermet díszítik, amely az intézmény legfontosabb eseményeinek, tanácsüléseinek és államvizsgáinak helyszíne. A fotókiállítással együtt így nemcsak az imádság évének üzenete kapott látható formát, hanem a református közösség múltja és jelene is új művészi megfogalmazásban jelenik meg a PRTA falai között.

Hírek []
Események []
Dokumentumok []
Aloldalak []